Veľkolepé mozaikové okná v dome Gülemiházyiovcov: Sú skutočné alebo ide o „fejk“?

Pre správne prehrávanie videí potrebujete mať nainštalovaný Adobe® FLASH PLAYER. Prosím kliknite na ikonku pre spustenie inštalácie.

Stiahnuť flash player

Dôležité upozornenie:
Po stiahnutí inštalačného súboru, skôr ako ho spustíte zatvorte všetky okná Vášho prehliadača. Ak máte prehliadač Mozilla Firefox, zatvorte aj okno so zoznamom sťahovaných súborov, ak ho máte otvorené.

Po inštalácií sa zmeny prejavia až po zatvorení všetkých okien Vášho prehliadača a opätovnom spustení.

Mozaikové okná, ktoré sa skladajú z množstva malých farebných dielikov, najčastejšie zdobia budovy kostolov. Sú na nich vyobrazené rôzne postavy svätcov či výjavy zo svätej knihy a dokážu uchvátiť aj tých, ktorí práve nepatria medzi veriacich. Takzvané vitráže však boli pomerne často súčasťou aj bohatých šľachtických domov v centre miest. Medzi takéto vážené rody patria aj Gülemiházyiovci zo sitkomu Dovidenia, stará mama, preto v ich dome mozaikové okná nesmú chýbať. Sú však skutočné alebo ide len o „fejk“? „Scenárista dbal na to, aby bol ich dom v Starom meste a tam je veľa starých domov, ktoré majú vo väčšine krby alebo vitráže a vysoké okná. V skutočnosti je to krásne vytvarované sklo, ktoré je rezané a vytvára to rôzne obrazce. Tu sme to, pochopiteľne, nahradili tapetou. Hráme sa, že sú to vitráže,“ prezradila produkčná scéniky a dizajnérka Zuzana Obšitníková.

Sledujte sitkom Dovidenia, stará mama aj dnes o 21:40 na JOJke!

Ďakujeme za vaše názory

Fotka